Stomatologia - krótko i na temat - Dentystyczny

Rentgenodiagnostyka stomatologiczna cieszyn

Most protetyczny - jak to wygląda?

Potrzebujemy tylko dwóch wizyt u stomatologa, jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie mostu protetycznego.

Podczas pierwszej wizyty będzie konieczne zdjęcie RTG. Dentysta musi oszlifować zęb

Stomatologia - krótko i na temat - Dentystyczny Rentgenodiagnostyka stomatologiczna cieszyn
y, na których będzie zakładany most - oczywiście proces przebiega w znieczuleniu miejscowym. Podczas tej wizyty dokonujemy wyboru koloru naszych protez, dostajemy tymczasową koronę i udajemy się do domu cierpieć godnie w milczeniu ;).

Podczas drugiej wizyty gotowy most zakładany jest na zęby - stomatolog musi dobrze go dopasować, co przy bardziej rozległych protazach wymaga kolejnej wizyty. Jeżeli efekt estetyczny zostaje zaakceptowany przez pacjenta to następuje cementowanie - i już mamy nowe, piękne zęby.


Przeglądy stomatologiczne wykonywane u osób dorosłych

Osoby dorosłe powinny odbywać regularne wizyty stomatologiczne. Dzięki temu ich zęby będą mogły na dłużej utrzymywać się w dobrym stanie. Pierwszym etapem wizyty u stomatologa jest wykonanie przeglądu stomatologicznego przy użyciu różnego rodzaju narzędzi. W razie potrzeby u osoby dorosłej wykonane zostanie zwykłe leczenie zębów. Będzie ono polegało na przeprowadzeniu szybkiego borowania i założeniu odpowiedniej plomby. Jeżeli próchnica stwierdzona u osoby dorosłej zdążyła się za bardzo rozwinąć potrzebne może być przeprowadzenie leczenia kanałowego jednego z zębów. Będzie ona przeprowadzane podczas dwóch wizyt lekarskich i zostanie zakończone założeniem odpowiedniej plomby. W razie niepowodzenia trzeba będzie przeprowadzić ekstrakcję zepsutego zęba.


O protetyce w stomatologii

Protetyka stomatologiczna ? dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu. W obrębie zainteresowań protetyki stomatologicznej znajduje się również rehabilitacja pacjentów po operacjach (onkologicznych, plastycznych) za pomocą protez pooperacyjnych oraz epitez (ektoprotez - protezy nosa, ucha itp.). Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (nie dające się usunąć z ust), lub ruchome (dające się wyjąć z ust), lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych).

Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (proteza ruchoma śluzówkowo-ozębnowa), protezy nylonowe, lub acetalowe, a do stałych m.in. korony i mosty (metalowe-lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Protetyka_stomatologiczna



© 2019 http://dentystyczny.fsl.org.pl/